Här hittar du en lista över alla intygsgivare som kan hjälpa dig med intyg om din dyslexi. Klicka på pilarna i bokstavsordning för att hitta en intygsgivare i din stad eller kommun.

Du kan också skicka in intyg eller utlåtande från legitimerad logoped.

Högskoleprovet för dig med dyslexi

Sök efter din postort. Intygsgivarna är sorterade i bokstavsordning efter ort.

Alingsås - Eskilstuna

ALINGSÅS

Johan Bengtsson Lindeberg
Specialpedagog
johan.bengtssonlindeberg@alingsas.se
Mobil: 0736-69 66 54

ANEBY

Anna Möller
Specialpedagog 
anna.moller@aneby.se
Tel: 0380-463 45 

ARBOGA

Carina Lundvall
Specialpedagog
carina.lundwall@arboga.se
Tel./mobil: 0589-873 41, 076-516 46 92

AVESTA

Ann-Sofie Bornström-Larsen
Specialpedagog
ann-sofie.bornstrom-larsen@avesta.se
Mobil: 070-459 38 06

BODEN

Catarina Björnsson
Specialpedagog
catarina.bjornsson@boden.se
Mobil: 070-620 60 21

BODEN

Maria Stridfeldt Holmbom
Specialpedagog inom läs-, skriv- och matematik
maria@brilliantelevhalsa.se
Mobil: 070-696 29 69

BODEN

Ann-Charlotte Bergenudd
Specialpedagog inom läs-, skriv- och matematik
lotta@brilliantelevhalsa.se
Mobil: 070-634 87 36

BORLÄNGE

Susanne Adolfsson
Lärare med specialpedagogisk inriktning
susanne.adolfsson@borlange.se
Tel./mobil: 0243-742 59, 076-647 50 31

BORÅS

Birgitta Lewin
Speciallärare
birgitta.lewin@edu.boras.se
Mobil: 0702-903 612

BROMMA

Helene Wahlgren
Leg. logoped
info@kasus.se
Tel./mobil: 08-25 31 00, 073-320 04 93

BROMMA

Eva Sundberg
Special- och dyslexipedagog
evafsundberg@gmail.com
Mobil: 070-789 09 44

ESKILSTUNA  

Carina Lundberg
Specialpedagog                    
carina.lundberg@eskilstuna.se                 
Tel./mobil: 016-710 43 00, 070-086 26 23                           

ESKILSTUNA

Yvonne Manns Andersson
Speciallärare
yvonne.andersson3@eskilstuna.se
Tel./mobil: 016-710 70 17, 073-950 64 43

ESKILSTUNA

Annika Gil
Speciallärare
annika.gill@eskilstuna.se
Tel./mobil: 016-710 43 00, 070-089 38 23

Falkenberg - Göteborg

FALKENBERG

Niels Töttrup
Specialpedagog
niels.t@telia.com
Mobil: 076-134 31 59

FALKÖPING

Ann-Christin Blennow
Specialpedagog
ann-christin.blennow@edu.falkoping.se
Tel./mobil: 0515-88 71 83, 070-333 41 62 

FALKÖPING

Catharina Svensson
Specialpedagog
catharina.svensson@falkoping.se 
Tel: 0515-88 54 63 

FALUN

Annelie Nidalen
Specialpedagog
annelie.nidalen@falun.se
Tel: 023-82 904

GUSTAVSBERG

Kristina Hörman
Leg. logoped
kristina.hoerman.cetin@logopedbyran.se
Mobil: 070-143 99 59

GÖTEBORG

Bertil Löfdahl
Specialpedagog
b.lofdahl@telia.com                   
Mobil: 0702-89 80 14                          

GÖTEBORG

Ing-Marie Enelund
Specialpedagog
ingene0218@gmail.com
Mobil: 079-349 62 23

GÖTEBORG

Lena Appelqvist
Leg psykolog
appelqvistlena47@gmail.com
Tel./mobil: 031-714 29 37, 070-594 45 46

GÖTEBORG

Clara Hyldgaard-Nankler
Specialpedagog
clara.nankler@gmail.com
Mobil: 0707-52 44 34

GÖTEBORG

Lilian Thörngren
Fil mag Specialpedagog
specialpedagog.gbg@gmail.com
Mobil: 0703-99 98 16

GÖTEBORG

Jakob Åsberg
Specialpedagog
jakobahsberg@hotmail.com
Mobil: 070-860 16 15

GÖTEBORG

Gerd Nyman
Dyslexipedagog
gerd.nyman@gmail.com     
Mobil: 070-691 32 25      

Halmstad - Jönköping

HALMSTAD

Camilla Lau
Specialpedagog 
camilla.lau@icloud.com
Mobil: 070-696 69 92

HUDDINGE

Kerstin Hyrefelt
Special- och dyslexipedagog
kerstin@hyrefelt.se
Mobil: 070-222 08 88

HUDIKSVALL

Katarina Holmberg
Specialpedagog
katarina.h3@utb.hudiksvall.se
Mobil: 073-274 64 86 

HÄRRYDA

Annette Gottfridsson
Fil mag Specialpedagog
annette.gottfridsson@harryda.se
Tel:/mobil: 031-742 69 58, 073- 699 66 59 

JÖNKÖPING

Helena Nygren
Specialpedagog
helena.m.nygren@telia.com
Mobil: 0707-52 68 42

Kalmar - Kungälv

KALMAR

Ann Sjöberg
Specialpedagog
ann.sjoberg@kalmar.se
Tel./mobil: 0480-45 01 56, 070-274 53 15

KALMAR

Katarina Svensén
Specialpedagog
katarina.svensen@kalmar.se
Tel: 010-352 04 26

KARLSTAD

Elisabeth Miske
Leg. logoped
elisabeth.miske@liv.se
Tel: 054-61 95 60

KARLSTAD

Britt Sparrman Persson
Specialpedagog
britt.sparrman.persson@karlstad.se
Tel./mobil: 054- 540 29 47, 070-343 59 44

KATRINEHOLM

Ulrica Gredfors Andersson
Specialpedagog
ulrica.gredforsandersson@katrineholm.se
Mobil: 070-333 81 23

KIRUNA

Marja Johansson
Specialpedagog
johansson.marja@telia.com   
Mobil: 0730-65 78 83

KRISTIANSTAD

Charlotte Sandelin
Speciallärare
charlotte.sandelin@utb.kristianstad.se
Mobil: 070-863 19 82

KRISTIANSTAD

Marie Ivarsson
Specialpedagog
marie.ivarsson@utb.kristianstad.se
Mobil: 0733-13 60 50

KUNGSBACKA

Anna-Karin Aspemyr
Specialpedagog
anna-karin.aspemyr@kungsbacka.se
Tel./mobil: 0300-83 46 50, 070-630 30 86

KUNGSBACKA

Ingela Eliasson
Specialpedagog
ingela.eliasson@kungsbacka.se
Tel./mobil: 0300-83 44 82, 070-465 92 11

KUNGÄLV

Kari Flygare
Specialpedagog
kariprivat@gmail.com
Mobil: 0727-41 90 82

Linköping - Lycksele

LINKÖPING

Ulrika Örtenberg
Specialpedagog
ulrika@ormaco.se
Mobil: 0705-55 04 15

LINKÖPING

Lillis Kirsh
Speciallärare, seniorkonsult
lillis.kirsh@gmail.com
Mobil: 073-815 33 36

LULEÅ

Eva Forsberg
Läs- och skrivpedagog
forsberg.e@telia.com
Mobil: 070-286 97 02

LULEÅ

Ellinor Sjöberg
Dyslexipedagog
siv.ellinor.sjoberg@gmail.com
Mobil: 0703-46 05 40

LUND

Johanna Borg
Specialpedagog
johanna.borg@lund.se
Mobil: 0727-14 92 47

LUND

Ola Örnberg
Specialpedagog
ola.ornberg@lund.se
Tel./mobil: 046-35 73 51, 0709-43 27 46

LYCKSELE

Charlotte Stenlund
LogoPedagogen i Västerbotten AB
charlotte@logopedagogen.se
Mobil: 070-674 40 59

Malmö - Norsjö

MALMÖ

Margareta Ottmer Svensson
Specialpedagog
margareta@ottmer.se
Mobil: 073-377 11 06

MALUNG

Lars-Göran Gustafsson
Specialpedagog
larsgoran1691@hotmail.com
Mobil: 070-548 60 71

MALÅ

Ruth Hellsten
Fil mag i pedagogiskt arb.
ruth.hellsten@gmail.com
Tel./mobil: 0953-420 43, 070-238 79 05

MARIESTAD

Ruth-Marie Sörensson
Specialpedagog
ruth-marie.sorensson@mariestad.se
Tel.: 0501-75 56 70

MARK

Elisabeth Gärde
Specialpedagog
elisabeth.garde@mark.se
Mobil: 073-500 32 41

MOTALA

Rikard Söderberg
Specialpedagog
fam.soderberg@boremail.com
Mobil: 0703-34 54 04

NORRKÖPING

Lena Fagerdahl-Claesson
Fil mag i specialpedagogik 
Läs- och skrivsupport i Norrköping
specialpedagogikkonsult@gmail.com
Mobil: 0709-54 32 56

NORRTÄLJE

Kerstin Westerblom Avraham
Fil mag i läs- och skrivsvårigheter/dyslexi
kerstinblomma@gmail.com
070-247 18 25

NORSJÖ

Karin Stenlund
Fil dr i specialpedagogik
Mobil: 0730-96 67 70
kamakr25@gmail.com

Olofström - Strängnäs

OLOFSTRÖM

Karin Widerberg
Specialpedagog
karin.widerberg@olofstrom.se
Tel: 0454-932 40

ORUST

Agneta Thorpert-Södergren
Specialpedagog
agneta.thorpert.sodergren@gmail.com
Mobil: 070-662 08 69

PARTILLE

Karin Allenström
Specialpedagog
karin.allenstrom@gmail.com
Mobil: 070-562 80 84

PITEÅ

Anna Egvall
Special- och talpedagog
aegwall@gmail.com
Mobil: 070-38 408 33

RONNEBY

Tina Sand
Speciallärare
christina.sand@edu.ronneby.se
Tel: 0457-61 78 52

SKELLEFTEÅ

Ann-Charlott Nordenstam
Speciallärare
ann-charlott.nordenstam@skelleftea.se
Tel./mobil: 0910-735 000, 072-220 69 61 

SOLLEFTEÅ

Ingrid Lindgren
Specialpedagog
ingrid.lindgren@solleftea.se
Mobil: 073-270 95 05

SOLNA

Camilla Alm
Lärare
almcamilla1@gmail.com
Mobil: 072-241 39 62

STOCKHOLM

Johanna Wennerstrand
Dyslexipedagog
johanna.wennerstrand@birkagarden.fhsk.se
Tel./mobil: 08-508 63 122, 070-222 33 18

STOCKHOLM

Berith Dunsäter
Speciallärare
info@dyslexiskolan.com
Tel./mobil: 08-34 05 25, 070-731 40 81

STOCKHOLM

Anna Karlén Åborg
Leg. logoped
Söderlogopederna
kontakt@soderlogopederna.se
Tel./mobil: 08-720 60 22, 0709-506254

STOCKHOLM

Elisabeth Marx
Speciallärare
marxelisabeth@hotmail.com
Mobil: 0737-19 97 55

STOCKHOLM

Kerstin Westerblom Avraham
Fil mag i läs- och skrivsvårigheter/dyslexi
kerstinblomma@gmail.com
Mobil: 070-247 18 25

STOCKHOLM 

Johan Söderström
Leg. psykolog
Söderström Psykologi AB
psykologkonsult@mail.com
Mobil: 073-053 50 36

STRÄNGNÄS

Christina Hansson
Speciallärare
christina.hansson@strangnas.se
Tel./mobil: 0152-294 76, 076-715 45 43

Tanumshede - Uppsala

TANUMSHEDE

Tove Ekelund
Leg. Logoped
Logopeditjänst AB
info@logopeditjanst.se
Tel./mobil: 0525-224 25, 070-249 66 12

TIDAHOLM

Ingrid Schmiterlöw
Specialpedagog
ingrid.schmiterlow@tidaholm.se
Tel./mobil: 0502-60 63 46, 070-191 74 07

TOMELILLA

Ewa Ribbing-Blohmé
Specialpedagog
ewa.ribbing-blohme@tomelilla.se
Mobil: 076- 883 19 02   

TORSBY

Agneta Davidsson
Specialpedagog
agneta.davidsson@torsby.se
Tel./mobil: 0560-163 06, 073-271 16 93

TRANEMO

Ann-Cathrine Magito
Specialpedagog
anncathrine.magito@tranemo.se
Tel.: 0325-57 65 21

TRANÅS

Lotta Pettersson
Specialpedagog
lotta.pettersson@tranas.se
Tel: 0140-688 88

UDDEVALLA

Agneta Thorpert-Södergren
Specialpedagog
agneta.thorpert.sodergren@gmail.com
Mobil: 070-662 08 69

UDDEVALLA

Helena Udd
Specialpedagog
helena.udd@uddevalla.se
Tel./mobil: 0522-697868, 070-27 55 577       

UMEÅ

Erika Burlin Schenkel
Läs- och skrivutredare
erika.burlin@umea.se
Tel.: 090-16 27 38

UMEÅ

Annika Karlsson
Läs- och skrivutredare
annika.karlsson@umea.se
Tel.: 090-16 36 01

UMEÅ

Marianne Fjällström Nilsson
Läs- och skrivutredare
marianne.fjallstromnilsson@umea.se
Tel./mobil: 090-16 49 53, 070-699 59 76

UMEÅ

Agneta Fjellstedt
Speciallärare, språk-, skriv- och läsutveckling 
agneta.fjallstedt@umea.se
Mobil: 070-655 20 53 

UPPSALA

Ulla Sjögarne
Speciallärare, dyslexipedagog
IAP Individuellt Anpassad Pedagogik
sjogarne@gmail.com
Mobil: 0708-81 07 83

UPPSALA

Nina Abenius
Speciallärare
nina.abenius@uppsala.se
Tel.: 018-727 21 07

UPPSALA

Astrid Frylmark
Leg. logoped
astrid@spraklek.se
Mobil: 070-524 01 03

Vansbro - Österåker

VANSBRO

Rosita Bergqvist Hellberg
Specialpedagog
rositahellberg@hotmail.com
Mobil: 070-614 02 19

VARBERG

Margaretha Bengtsson
specialpedagog, läs- och skrivutvecklare
margaretha.bengtsson@varberg.se
Mobil: 070-268 80 09

VÅRGÅRDA

Karolina Hedlund
Specialpedagog
karolina.hedlund@vargarda.se
Tel./mobil: 0322-60 08 55, 0721-612 919

VÄNERSBORG

Ann Larsson
Adjunkt, specialpedagog
Pedagogisk utveckling
adj.ann.larsson@telia.com
Mobil: 070-776 86 20

VÄNERSBORG

Petra Karlsson
Specialpedagog
petra.karlsson@kunskapsforbundet.se
Tel: 072-202 99 39  

VÄRNAMO

Evalotta Svärd
Speciallärare, specialpedagog
evalotta.svard@icloud.com
Mobil: 070-270 00 53     

VÄSTERÅS       

Kerstin Hill Svensson
Leg. logoped                 
Logopedbyrån Hill AB             
kerstin.hill@logopedbyranhill.se                     
Tel./mobil: 021-13 94 55, 070-546 11 46                             

VÄXJÖ

Idor Svensson
Leg. psykolog
idor@ikel.se
Tel./mobil: 0470-70 86 85, 070-619 57 44

VÄXJÖ

Ingrid Tholerus
Leg. psykolog, leg logoped
ingrid.tholerus@telia.com
Mobil: 0702-91 68 25

VÄXJÖ

Karoline Thörne
Speciallärare
karoline.thorne@vaxjo.se
Tel./mobil: 0470-414 58, 070-626 19 11

VÄXJÖ (samt övriga kommuner i Kronobergs län)

Camilla Jönsson
Lärare
Camilla.jonsson@kronoberg.se
Mobil: 076-720 77 41

ÅSA

Jeanina Kärrström
Konsult utbildningsledarskap och specialpedagogiska frågor
Vida Perspektiv AB
semesterpedagogen@hotmail.com
Mobil: 076-165 65 58

ÄNGELHOLM

Gudrun Rooth
Fil mag specialpedagog
G B Rooth AB
gudrun.rooth@gmail.com
Mobil: 0706-22 55 70

ÖCKERÖ

Christofer Rigdahl
Specialpedagog
christofer.rigdahl@ockero.se
Tel./mobil: 031-97 88 16, 0706-609 601

ÖRNSKÖLDSVIK

Eva Vestin
Speciallärare
eva.a.vestin@ornskoldsvik.se
Tel./mobil: 0660-883 58, 073-052 32 63

ÖRNSKÖLDSVIK

Marie Eleholm
Specialpedagog, speciallärare
marie.eleholm@ornskoldsvik.se
Mobil: 073-275 45 55

ÖSTERÅKER

Hjördis Kreku
Specialpedagog
hjordis.kreku@telia.com
Mobil: 072-227 29 13

Finland - Vasa

FINLAND, VASA

Ann-Katrine Risberg
Speciallärare
Åbo akademi i Vasa
Strandgatan 2
651 00 Vasa
Finland
arisberg@abo.fi
Tel: +358 (0)6-324 73 13 (arbete), +358 (0)50-365 42 84

Sidan uppdaterades 2024-06-14